Pomiar twardości w praktyce

Autor: Wiesław Zaborowski
Opublikowano: 07-05-2016

W cyklu produkcyjnym wykonywane są różne czynności kontrolne, począwszy od pomiarów geometrii, przez próby wytrzymałościowe etc. Jednym z takich pomiarów jest pomiar twardości. Sam pomiar wydaje się dość prosty, ale wybranie metody, przygotowanie próbki i interpretacja wyników przysparzają niekiedy wiele problemów.

Jaką metodą dokonać pomiaru twardości: Brinella, Rockwella czy Vickresa? A może w danym przypadku potrzebna jest inna metoda, np. IRHD lub Shore’a? Jak poprawnie mierzyć, ile pomiarów wykonać i jak poprawnie zinterpretować wyniki? Czym różnią się poszczególne metody między sobą? Jak sprawdzić urządzenie pomiarowe, aby mieć pewność, że twardościomierz podaje wiarygodne wartości?

W wielu przypadkach nieodpowiednie użycie twardościomierza powoduje zadziwiająco różne wyniki. Czasami pojawia się wtedy pomysł ponownego wzorcowania urządzenia, co nie zawsze okazuje się słuszne. Oczywiście do pomiaru używamy tylko i wyłącznie wywzorcowanych urządzeń, ale i tak często zdarza się, że wyniki znacząco odbiegają od oczekiwanych.

Co wtedy zrobić? Jak wyznaczyć powtarzalność twardościomierza, jak go nadzorować? Jaki wpływ na pomiar ma operator, a jaki urządzenie? O tym i o innych kwestiach związanych z pomiarem, takich jak przygotowanie próbki, wybranie miejsca pomiaru i o samym pomiarze dowiesz się ze szkolenia pomiar twardości.